poniedziałek, 18 listopada, 2024
Strona głównaPublikacjeIV kwartał 2017: koniec roku nie sprzyjał szukaniu pracy w branży PR

IV kwartał 2017: koniec roku nie sprzyjał szukaniu pracy w branży PR

Jak wynika z danych PRoto.pl, w okresie od października do grudnia 2017 roku w serwisie PRoto.pl opublikowano 300 ofert pracy dla PR-owców. To aż o 52 mniej niż w poprzednim kwartale tego roku. Najgorszym czasem na szukanie pracy był koniec roku – w grudniu pojawiło się zaledwie 79 ogłoszeń o pracę, podczas gdy w październiku ofert było 120, a w listopadzie – 101.

W IV kwartale 2017 roku 62 proc., czyli 186 ogłoszeń, zamieściły agencje. 36 proc. ofert dotyczyło natomiast pracy w firmach i instytucjach, a 2 proc. stanowiły oferty od pośredników.

Zobacz też: aktualne oferty pracy na PRoto.pl

Podobnie jak w poprzednich kwartałach 2017 roku w agencjach zatrudnienie mogli znaleźć przede wszystkim konsultanci i asystenci – tego rodzaju oferty pracy to aż 58 proc. opublikowanych przez firmy PR-owe ogłoszeń. Oferty pracy dla praktykantów stanowiły z kolei 19 proc., a dla specjalistów – 18 proc. ogłoszeń agencyjnych. W analizowanym okresie agencje najrzadziej szukały pracowników na stanowiska managerskie – tego typu oferty to tylko 5 proc. ogłoszeń.

Wśród agencji w IV kwartale 2017 roku najczęściej rekrutowały Havas PR Warsaw, Garden of Words, Lighthouse, Multi Communications, Synertime, Okaeri Consulting i Clue PR.

W firmach i instytucjach najłatwiej pracę mogli znaleźć specjaliści. To tendencja utrzymująca się w całym 2017 roku. W IV kwartale ogłoszenia na tego typu stanowisko stanowiły 65 proc. ofert zamieszczonych przez instytucje i firmy. Managerów i dyrektorów firmy i instytucje poszukiwały natomiast najrzadziej – rekrutacje na to stanowisko to zaledwie 8 proc. ofert. 16 proc. stanowiły z kolei ogłoszenia o pracę dla konsultantów i asystentów, a 11 proc. to oferty zatrudnienia praktykantów.

Oferty pracy dla managerów i dyrektorów dominowały z kolei wśród ogłoszeń zamieszczonych przez pośredników.

Kliknij, aby powiększyć

Rynek pracy w PR kolejny raz zdominowała Warszawa. Z województwa mazowieckiego pochodziło 253 ogłoszenia (84 proc.), z czego 245 dotyczyło pracy w stolicy. Tylko 15 ofert pracy pochodziło z województwa dolnośląskiego, 8 z łódzkiego, 6 z małopolskiego, a 5 z wielkopolskiego.

Agencje w większości ogłoszeń nie podawały branży, dla jakiej mieliby pracować poszukiwani pracownicy. W przypadku firm i instytucji PR-owcy w analizowanym okresie poszukiwani byli przede wszystkim przez branże: administracyjną, kosmetyczną, FMCG, farmaceutyczną i medyczną, deweloperską czy podmioty z obszaru kultury i sztuki.

W IV kwartale 2017 roku portal PRoto.pl był źródłem 81 proc. analizowanych ogłoszeń.

Czytaj także: wynagrodzenia w branży PR

(mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj