niedziela, 30 marca, 2025
Strona głównaRaportyLutowe zestawienie „O tym się mówi” otwierają publikacje „Gazety Wyborczej”

Lutowe zestawienie „O tym się mówi” otwierają publikacje „Gazety Wyborczej”

Autorką najbardziej zasięgowych publikacji w lutym 2025 roku została Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej”, która opisywała zagraniczne podróże Karola Nawrockiego w latach 2017-2024. Comiesięczny raport „O tym się mówi” przygotowują Instytut Monitorowania Mediów (IMM) we współpracy z Radiem ZET. Zestawienie powstaje w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Czytaj też: Który z kandydatów na prezydenta rządzi w mediach? Jak medialność wpływa na wyniki sondażowe

Karol Nawrocki, podobnie jak w styczniu, jest bohaterem najbardziej zasięgowych publikacji. Zestawienie za luty 2025 otwierają dwa artykuły Dominiki Wielowieyskiej: „IPN Travel, czyli jak Karol Nawrocki za pieniądze publiczne zwiedził kawał świata” i „Nawrocki na Hawajach. Kandydat PiS również jako szef Muzeum II Wojny Światowej ostro zwiedzał świat”. Dziennikarka „Gazety Wyborczej” w szczegółach opisuje w nich zagraniczne podróże prezesa IPN, a wcześniej dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Z jej wyliczeń wynika, że kosztowały one podatnika w latach 2017-2024 blisko 800 tys. zł. Na publikacje Wielowieyskiej powoływano się 207 razy, co przełożyło się na zasięg wynoszący 18 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

Drugie miejsce również „Gazeta Wyborcza”, a trzecie – Wirtualna Polska

Na drugim miejscu znalazły się publikacje Wojciecha Czuchnowskiego i Krzysztofa Katki na temat „afery apartamentowej” z udziałem Karola Nawrockiego, które znalazły się na najwyższym stopniu podium styczniowego raportu „O tym się mówi”. Chodzi o dwa artykuły „Karol Nawrocki przez pół roku mieszkał w apartamencie Muzeum II Wojny. Nie zapłacił ani grosza” i „Apartament wagi prezydenckiej. Co jeszcze ukrywa Karol Nawrocki”. Sprawą interesowały się media również w kolejnym miesiącu, czego wyrazem było 80 cytowań o łącznym zasięgu 8,5 mln kontaktów.

Trzecie miejsce przypadło Michałowi Janczurze z Wirtualnej Polski. Informacje zawarte w jego cyklu reportaży zatytułowanych „Szarlatan” przywoływano w innych mediach 45 razy, co przełożyło się na zasięg oszacowany przez IMM na 7,2 mln. Janczura prześwietlił działalność pseudoekspertów medycznych, prowadzących działalność w mediach społecznościowych i oszukujących ludzi przez wmawianie im m.in., że raka da się wyleczyć za pomocą suplementów diety lub oferujących inne „cudowne” terapie. Efektem jego reportaży były pierwsze zatrzymania wśród osób prowadzących tego typu działalność.

Czwarte miejsce w lutym zajął Piotr Świerczek z TVN24 za reportaż „Rabota w Polsce” (program „Czarno na białym”), w którym ukazał, jak rosyjskie służby werbują „agentów” do przeprowadzania akcji dywersyjnych i dezinformacyjnych na terenie Polski. Materiał wygenerował 98 powołań, co dało zasięg oszacowany na 5 mln kontaktów z przekazem. W dużej mierze stało się to za sprawą mediów prawicowych, które krytycznie odnosiły się do informacji w nim zawartych.  

Lutowe zestawienie zamyka kolejna publikacja Wojciecha Czuchnowskiego z „Gazety Wyborczej” zatytułowana „Jak Błaszczak ujawniał tajne wojskowe plany Polski. Główną rolę odegrał w tym Cenckiewicz”. Według ustaleń dziennikarza operacja ujawnienia tajnych planów wojskowych przez Mariusza Błaszczaka miała być pomysłem Sławomira Cenckiewicza, który był w tym czasie szefem Wojskowego Biura Historycznego. Czuchnowski powołuje się na treść wniosku o uchylenie immunitetu poselskiego byłemu szefowi MON, w którym szczegółowo opisano, jak miało być łamane prawo, by wszystko wyglądało legalnie, a także jak ściśle współpracowali ze sobą ówcześni politycy partii rządzącej, historycy oraz twórcy serialu „Reset” (TVP). Na materiał inne media powoływały się 44 razy, co przełożyło się na zasięg 4,6 mln.

Metodologia

Raport IMM i Radia ZET „O tym się mówi” opracowano na podstawie monitoringu treści z najbardziej opiniotwórczych mediów z prasy, radia, telewizji i portali internetowych. Przy liczeniu zasięgu nie były brane pod uwagę portale o charakterze agregatorów treści i multiplikacji przekazów, a także źródła własne danej grupy mediowej. Analizie podlegają wybrane gatunki informacyjne i publicystyczne, które charakteryzują się wysoką cytowalnością treści, między innymi artykuły i śledztwa, w tym reportaże. Badanie nie uwzględnia m.in.: wywiadów i rozmów publicystycznych, sondaży, rankingów, a także bieżących newsów. Badanie obejmuje ponad 1600 gazet i czasopism, wybrane programy w stacjach telewizyjnych (Polsat, Polsat News, Polsat News 2, TVN Turbo, TVN, TVN24, TVN24BiS, TVP Info, TVP1 i TVP2) i rozgłośniach radiowych (Muzo.fm, PR1, PR3, PR4, Radio Maryja, Radio ZET, RDC, RMF FM, TOK FM) oraz istotne portale internetowe. Kryterium decydującym o pozycji w rankingu TOP5 został przyjęty zasięg treści artykułu w publikacjach w innych mediach. Celem projektu jest wskazanie najpopularniejszych publikacji, na które w danym miesiącu najchętniej powoływały się media. Jako kryterium decydujące o pozycji w rankingu przyjęto zasięg* danego tematu po rozpowszechnieniu go w innych mediach. Szczegółowe informacje dotyczące monitoringu mediów można znaleźć na stronie www.imm.com.pl.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj