Doktor habilitowany, profesor Wydziału Psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania, Dyrektor Kolegium Kształcenia Podyplomowego i Instytutu Zarządzania przez Wartości WSFiZ.
Psycholog społeczny, autor monografii, książek i artykułów naukowych dotyczących zachowania agresywnego, zachowania się ludzi w sytuacjach pokusy i upokorzenia oraz zarządzania przez wartości. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, od 2003 roku na Wydz. Psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie.
Prowadził liczne wykłady gościnne na uczelniach zagranicznych w Europie, Kanadzie, Wenezueli i USA. Autor szkoleń menedżerskich od 1993 roku, kieruje zespołem trenerów i wykładowców, którzy szkolą w firmach kadrę kierowniczą, trenerów wewnętrznych i pracowników w metodach kształtowania pracowniczej motywacji godnościowej, zachowania się w pracowniczych sytuacjach pokusy i upokorzenia, oraz budowania etosu organizacji.
Szkolił menadżerów gospodarczych, bankowców, prowadził szkolenia dla administracji rządowej. Był współautorem Kodeksu Etyki Służby Cywilnej. Był doradcą Prezesa Vattenfall Heat Poland (dawniej EW SA) w latach 2002 – 2005 w czasie prywatyzacji elektrociepłowni warszawskich przez Vattenfall i z zespołem współpracowników opublikował studium zmian restrukturyzacyjnych i ich skutków społecznych („Od socjalizmu do normalności”, Wyd. VizjaPress, 2006, Warszawa). ).
Jest autorem książki „UKŁADY; Dlaczego uczciwi ludzie czasem kradną, a złodzieje unoszą się honorem”, ukazującej sposoby stosowane przez ludzi do ochrony i zaspokajania potrzeby własnej godności, anomię społeczną i pracowniczą, mechanizmy jej powstawania i sposoby na jej ograniczanie.