sobota, 23 listopada, 2024

Media 360 stopni

Zwizualizowane dane, informacja o wynikach kampanii, śledzenie trendów i tego, co internauci mówią na temat marek – o module analitycznym IMM, nowym narzędziu monitoringu social mediów, rozmawiamy z Magdaleną Tokaj.

PRoto.pl: Co to jest moduł analityczny?

Magdalena Tokaj: Moduł to proste narzędzie do wielowymiarowej analizy – na interaktywnych infografikach sprawdzisz popularność marki, wizerunek firmy – we wszystkich rodzajach mediów. W module łatwo przeanalizujesz kondycję marki na tle konkurencji i jednocześnie szybko przejrzysz informacje z monitoringu mediów.

Proto.pl: Dla kogo jest to narzędzie?

MT: Moduł jest narzędziem dla każdego, kto samodzielnie chce szybko zidentyfikować ważne miejsca styku z klientami i poznać ich opinie, potrzeby. Również dla tych, którzy rozumieją potrzebę spojrzenia z dystansu na swoją pracę i lubią wyciągać wnioski, które mają potem przełożenie na poprawę efektów komunikacji czy sprzedaży.
Dla jednych celem może będzie po prostu wyższa niż dotąd liczba publikacji, dla innych – zaistnienie w dyskusjach w mediach społecznościowych lub zwiększenie zainteresowania ofertą. Możesz być PR-owcem, który specjalizuje się w relacjach z mediami, możesz być Social Media Managerem, możesz zajmować się planowaniem strategii albo być jednoosobowym start-upem. Moduł ułatwia podejmowanie decyzji w działaniach komunikacyjnych. A zwizualizowane dane z mediów ten proces dodatkowo przyspieszają i ułatwiają: odkrywają prawidłowości, wskazują trendy.

PRoto.pl: Czego Ci brakuje w module analitycznym?
MT:
Hej, to nie zaczniemy od największych walorów modułu analitycznego? Oszczędność czasu, wszystko na jeden klik, przyjemny interfejs. Że jest bardzo praktyczny, bo ma mnóstwo wartościowych danych z monitoringu wszystkich mediów do wykorzystania. Że to skarbnica wiedzy o efektach komunikacji. Media 360 stopni, wszystkie porównania w jednym miejscu… mogę wyliczać jeszcze długo.

PRoto.pl: Widzę, że jesteś emocjonalnie związana z tą aplikacją….
MT:
Jestem. Bo to idealne narzędzie do pracy według zasady: planuję – działam – sprawdzam. Czekam jeszcze na podział wg płci. Ale się robi, nie zdążyliśmy tego wrzucić przed premierą. A pomysły na nowe elementy i propozycje wdrożeń pojawiają się co dzień, nie sposób dać wersję zamkniętą. I dlatego już niedługo pojawią się kolejne nowości w module. Ja już mam swoją listę życzeń.

PRoto.pl: „Oszczędność czasu, wszystko na jeden klik ” – rozwiniesz?
MT:
Ten, kto pracuje dużo na danych, albo lepiej odwrotnie: ktoś, kto nigdy nie pracował na danych lub ma alergię na tabelki i zestawienia, doceni to, że wszystkie informacje z monitoringu mediów ma podane w formie infografiki. To daje szybki podgląd na główne wyniki w mediach, ale przede wszystkim bardzo skraca czas pracy. W końcu w marketingu i PR płacą za efektywną komunikację, a nie za grzebanie w danych. Analiza powinna robić się w jak największym stopniu sama, a Ty poświęcasz się wtedy komunikacji.

PRoto.pl: Moduł pracuje za mnie?
MT:
Dla Ciebie. Moduł analityczny pozwala Ci skutecznie zaplanować komunikację, bo daje ciekawe insighty gotowe do wykorzystania: na temat grupy docelowej, konkurencji, kreacji, stylu komunikacji, angażujących treści, trendów tematycznych. Wykorzystując moduł, szybciej wykonujesz swoje codzienne obowiązki. Jeśli musisz przygotować raport z efektów komunikacji – wykresy czy tabele pobierzesz jednym kliknięciem. Potrzebujesz szybko zareagować na wpis, który pojawił się poza Twoim FB czy Instagramem – robisz to bezpośrednio z poziomu aplikacji. Jeśli prowadzisz działania real time marketingowe albo zauważysz kryzysogenny wpis – możesz natychmiast działać.
Z każdego miejsca i wykresu masz od razu podgląd konkretnych wypowiedzi i publikacji. Możesz je sobie przesortować jednym kliknięciem – wg parametru, który Cię najbardziej w danym momencie interesuje – np. skali dotarcia do odbiorców, autora, liczby lajków, udostępnień, wysokości ekwiwalentu reklamowego. I przechodzisz do szczegółów.

 

 

PRoto.pl:  Widzę tu dużo różnych wskaźników i wykresów. Co jest najbardziej przydatne?
MT:
To zależy od konkretnego celu, w jakim używasz modułu. Jeśli potrzebujesz rozliczyć się z kampanii lub wykazać szefowi, że Twoja komunikacja była lepsza niż konkurencji – to skorzystasz z porównań. Wybierasz wtedy tylko te marki czy projekty, które chcesz porównać. Jeśli monitorujesz wiele zagadnień: marek, kampanii, słów kluczowych – to wiesz, jak ważna jest możliwość wyboru tylko tych, które w danej chwili są Ci potrzebne do porównania, sprawdzenia, przeszukania. W każdym momencie możesz też odkliknąć dodatkowe już dane bezpośrednio na wykresie – będzie jeszcze czytelniej, a praca bedzie szybsza i łatwiejsza. To superprzydatne, jeśli porównywane efekty akcji mają duże dysproporcje między sobą – klikasz i wyłączasz największe serie, żeby wydobyć na światło dzienne te mniej eksponowane. To, że czegoś jest mało – nie znaczy, że nie jest to istotne z punktu widzenia komunikacji.
I jest jeszcze coś, co spodoba się osobom, które już używały modułu wcześniej – do porównań można teraz dołączać też dane z katalogów prywatnych i aplikacji ami.

PRoto.pl: Co oznaczają tajemniczne zwroty: prywatne i ami?
MT:
Nie powiem. Można za darmo przetestować moduł i się dowiedzieć, albo przyjść na szkolenie do IMM, albo zapytać nas bezpośrednio. Za to opowiem Ci o moich ulubieńcach: głównych punktach styku, zestawieniach wpływowych autorów i rankingach najbardziej angażujących treści – z dodatkowymi ważnymi parametrami jak dotarcie, ekwiwalent czy suma interakcji.
Najbardziej angażujący autorzy – wiesz od razu, kto tworzy nie tylko najwięcej treści – bo można być hiperaktywnym spamerem albo psychofanem, którego nikt nie czyta – ale przede wszystkim dowiesz się, w czyje treści angażują się użytkownicy. I w jaki konkretnie sposób to robią. Poznajesz ważną dla nich tematykę i styl komunikacji. Dokładnie to, co jest istotne z ich punktu widzenia, a nie dla Ciebie.

Z kolei ranking najbardziej angażujących publikacji to gotowy przepis, jak zrobić dobry wpis. I wielka dawka wiedzy o grupach docelowych. Mogłabym siedzieć w tych obrazkach cały dzień i tworzyć idealne typy klientów na bazie danych. Zresztą właśnie dzięki nowemu modułowi, zaczęłam się personami zajmować na poważnie. Superpraktyczne przełożenie danych na wiedzę. Pomyślcie o nowym szkoleniu PRoto – jak zrobić dobry research pod konkretną grupę docelową, dobór kanałów, tworzenie person właśnie. Cuda można z samego monitoringu w tym temacie wyciągnąć, a źródeł danych jest znacznie więcej.

Kolejny przydatny element to wykres interakcji w czasie – wiesz, nie tylko które treści są atrakcyjne dla klientów, ale również kiedy najczęściej są lajkowane, udostępniane, komentowane. To gotowa podpowiedź do działań content marketingowych: wiesz nie tylko co Twoja grupa docelowa lubi, ale też kiedy jest największa szansa na kontakt z nimi.
Pamiętaj, że dotyczy to też treści spoza twoich kanałów, dotyczy ludzi, których nie jeszcze nie znasz. Moduł to też szybki sposób na sprawdzenie efektów komunikacji za pomocą jednej aplikacji. Sprawdzisz popularność konkretnej treści na swoim FB, w social mediach konkurencji i u lidera opinii – bez przechodzenia, szukania, dokupowania, przełączania.

Przy każdym materiale masz możliwość zmiany wydźwięku. Zmieniasz go jednym kliknięciem – jeśli nie zgadzasz się z automatyczną oceną wydźwięku, którą nadał algorytm. A musisz wiedzieć, że nawet najlepsze rozwiązanie nie zrozumie głębokiego kontekstu czy ironii, która ma wpływ na ostateczną ocenę – np. czy będzie to materiał pozytywnie wpływający na postrzeganie marki czy może mieć znamiona rodzącego się kryzysu. Dobrze, już długo opowiadam, z danych mogę Ci zrobić powieść w odcinkach. All is data, jak to mawiają zwolennicy podejścia ugruntowanego.
 

PRoto.pl: Jakiś końcowy przekaz dla czytelników PRoto?
MT: Raz z modułem, zawsze z modułem.

Rozmawiała Joanna Jałowiec

 

*Magdalena Tokaj
Kierownik ds. rozwoju badań w IMM, socjolog cyfrowy i analityk mediów. Bada media od 15 lat, analizom mediów na potrzeby PR-u i marketingu poświęciła już ponad dekadę. Koncentruje się na edukacji związanej z wykorzystaniem danych do planowania komunikacji marketingowej oraz z całościowym mierzeniem efektów kampanii i działań wizerunkowych. Z tego zakresu prowadzi szkolenia, zajęcia dla studentów i wykłady na konferencjach branżowych. Autorka opracowań i artykułów z dziedziny analiz mediów i ich konwergencji. Prowadziła projekty badawcze z zakresu analiz wizerunku i badania efektów PR w mediach dla m.in. Coca-Coli, PKN Orlen, Kompanii Piwowarskiej, Bayer, Michelin.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj