Redakcja: Jak być rzecznikiem ABW, czyli wypowiadać się w imieniu instytucji, która z założenia niewiele może ujawniać?
Ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska: Sprawowanie funkcji rzecznika prasowego takiej instytucji, jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest trudne z uwagi na specyfikę samego urzędu, rolę, jaką pełni w strukturach państwa, jako służba specjalna i wpisany w jej funkcjonowanie niejawny charakter działań.
Red.: Co – czy raczej jak wiele – może ABW komunikować opinii publicznej, a co pozostaje tajne?
KK-W: Podobnie, jak rzecznicy prasowi innych instytucji, rzecznik ABW udziela mediom informacji zgodnie z ustawą Prawo prasowe oraz ustawą o dostępie do informacji publicznej. Jednak przekaz kierowany do mediów jest zdecydowanie ograniczony poprzez konieczność przestrzegania zapisów ustawy o ochronie informacji niejawnych. Ponadto ochronie podlega wszystko, co dotyczy szczegółów pracy; środków, metod, form oraz stanu wiedzy Agencji.
Pomimo wielu ograniczeń, rzecznik prasowy realizuje swoje zadania głównie poprzez informowanie o ustawowych kompetencjach ABW, uświadamianie obywatelom podstawowej roli Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jaką jest rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz jego porządek konstytucyjny.
Red.: Służby specjalne u wielu Polaków budzą mieszane skojarzenia. Jak, Pani zdaniem, takie informacje, jak te, o podsłuchiwaniu dziennikarzy przez ABW wpływają na zaufanie i wizerunek Agencji?
KK-W: Pojawiające się w mediach wątpliwości dotyczące skuteczności działań ABW, jej profesjonalizmu czy odporności na polityczne wpływy, jak w przypadku wszystkich służb specjalnych w państwach demokratycznych, są nieuniknione. Niestety, z uwagi na ograniczenia natury prawnej, nie możemy się odnieść do części zarzutów kierowanych pod naszym adresem, gdyż z oczywistych powodów nie mogą być one skonfrontowane z faktami czy dokumentami. Nierzadkie zaś insynuacje, wynikają głównie z nieznajomości pracy Agencji.
Red.: Jaki wpływ na obraz ABW mają media?
KK-W: Doświadczenia we współpracy z mediami wskazują na ich duże, choć wybiórcze, zainteresowanie tematyką służb specjalnych. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma jednak bardzo ograniczone możliwości przekazywania informacji na temat swoich sukcesów, tak więc w mediach pojawia się niewiele rzetelnych opisów naszych działań. Dziennikarze zazwyczaj chętniej podejmują i szeroko komentują doniesienia stawiające ABW w niekorzystnym świetle, starając się łączyć pracę służb z kalendarzem politycznym i eksponować wątki, z ich punktu widzenia, najbardziej nośne i sensacyjne.
Rozmawiała Aleksandra Łuczak