Ks. Józef Kloch odchodzi ze stanowiska rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Czy to możliwe, by jego następcą została osoba świecka, a nawet kobieta? – zastanawia się na łamach natemat.pl Marta Brzezińska-Waleszczyk.
Ks. Józef Kloch był rzecznikiem KEP przez 12 lat. Jego kadencja dobiegła końca i nie chce jej przedłużać, bo uważa, że czas na nową osobę na tym stanowisku. W natemat.pl podkreśla, że nie jest to łatwa funkcja, bo trzeba być stale do dyspozycji. Jak czytamy, wybór nowego rzecznika też nie będzie łatwym zadaniem.Trzeba znaleźć kogoś, kto doskonale będzie znał sprawy Kościoła i jednocześnie będzie umiał porozumieć się z dziennikarzami, szybko reagować i wykorzystywać media społecznościowe.
Brzezińska-Waleszczyk zastanawia się, jakiego rzecznika potrzebuje teraz Kościół i czy nie jest to dobry moment, by to stanowisko objęła osoba świecka, w dodatku kobieta. Błażej Strzelczyk, publicysta Tygodnika Powszechnego, podkreśla, że marzy o kobiecie na tym stanowisku. I o wszechobecności kobiet w Kościele. Zauważa też, że w Kościele panuje „generalny dyskomfort w obsadzaniu stanowisk medialnych”. „Perspektywa świeckiego z odpowiednim temperamentem miałaby szansę na rozbicie utartych schematów, które pewnie jakoś funkcjonują w KEP” – dodaje.
W Kościele w Polsce jest dwóch świeckich urzędników: Mateusz Dzieduszycki, rzecznik diecezji warszawsko-praskiej oraz jedyna w Polsce kobieta na tym stanowisku, Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka diecezji płockiej. Wybór Grzybowskiej w 2008 roku wywołał wstrząs – przypomina serwis. Pytana, jak po 7 latach patrzy na swoją pracę, zapewnia, że nie ma poczucia, że rzecznik – mężczyzna byłby traktowany lepiej. „Natomiast wydaje mi się, że dzięki temu, iż piastuję to stanowisko jako osoba świecka, mam dobry kontakt ze świeckimi mediami lokalnymi” – mówi rzeczniczka.
Autorka jest zdania, że w Kościele w Polsce potrzeba więcej miejsca dla kobiet. Na niedzielnej mszy większość w kościelnych ławach to kobiety. „Panów jest jak na lekarstwo. Ale to mężczyźni są rzecznikami prasowymi, dyrektorami kościelnych placówek, instytucji charytatywnych” – zauważa. Podkreśla też, że papież Franciszek zachęcał do angażowania kobiet. Grzybowska podziela to zdanie, jednak zaznacza, że osoby świeckie w Kościele muszą być odpowiedzialne i profesjonalne. Nie można sztucznie i za wszelką cenę zastępować nimi duchownych.
Anna Sobowiec z Catholic Voices uważa, że płeć czy stan duchowny to kwestie drugorzędne, jeśli chodzi o wybór rzecznika episkopatu. „Bardziej od płci czy bycia osobą konsekrowaną liczą się tu kompetencje, profesjonalizm, pewne predyspozycje osobowości” – zaznacza. Zdradza też, że ucieszyłaby się z wyboru kobiety na rzecznika episkopatu.
Jak czytamy dalej, ks. Kloch nie chce rozmawiać o swoim następcy, bo jak twierdzi – wskazywanie rzecznika nie jest jego zadaniem, a decyzję podejmą biskupi. (mb)