sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualności„Czy chciałby pan coś dodać?”

„Czy chciałby pan coś dodać?”

Dziennikarz, kończąc rozmowę, zazwyczaj próbuje uzyskać od drugiej strony pewne podsumowanie tematu. Padają wtedy słowa typu: „czy jest coś, co chciałby pan dodać?” – o tym jak wykorzystać takie pytanie otwarte, kiedy to Ty udzielasz wywiadu, pisze PR Daily.

1. Powtórz to, co chciałbyś podkreślić

Przedstawiając ponownie kluczowe Twoim zdaniem przesłanie, wyraźnie sygnalizujesz reporterowi, że jest ono istotne. Nie ma gwarancji, że zostanie ono później wykorzystane, jednak zwrócenie na nie uwagi zwiększa szanse – czytamy.

Dodatkowo, jak pisze portal, powtórzenie informacji na koniec wywiadu uczyni ją łatwiejszą do zapamiętania. „Nie chodzi oczywiście o dosłowne powtórzenie komunikatu, ale o ubranie go w inne słowa” – dodaje autor.

2. Podziel się tym, czym nie zdążyłeś wcześniej

„Jeśli przyszedłeś na wywiad z trzema głównymi punktami do przekazania, ale udało Ci się porozmawiać tylko o dwóch, możesz wykorzystać ostatnie pytanie, by opowiedzieć o trzecim” – radzi prdaily.com. Co więcej, jest to jedyna szansa podczas spotkania twarzą w twarz, kiedy można spokojnie zerknąć do swoich notatek i – podpierając się nimi – uzupełnić wypowiedź.

3. Popraw odpowiedź, z której nie jesteś zadowolony

Wiele osób najbardziej denerwuje się na początku wywiadu, a rozkręca się po pewnym czasie – zauważa PR Daily. Warto zatem wykorzystać koniec rozmowy, by powtórzyć swoją odpowiedź na pytanie, na którym się potknęło. W większości przypadków dziennikarz doceni ten ruch – jak pisze autor – przeważnie zależy mu przecież na konkretach.

4. Sprostuj błędne spostrzeżenia i niewłaściwy punkt widzenia

Może się zdarzyć, że w trakcie wywiadu redaktor powraca z pytaniami opartymi na niesłusznych założeniach. Poza prostowaniem ich na bieżąco, warto wykorzystać ostatnią możliwość wypowiedzi, by postawić sprawę jasno – radzi autor tekstu.

Czytaj więcej:
5 sposobów na udany wywiad z szefem

Jak czytamy, jeśli przyjąłeś postawę defensywną i w konsekwencji Twoje odpowiedzi w trakcie rozmowy nie brzmiały zbyt pozytywnie, można naprawić punkt widzenia, który przejawiał się w rozmowie, czymś bardziej korzystnym.

(bm)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj